SAP S/4HANA Dönüşümü

Teknoloji çağında, başarılı, verimli ve etkili iş süreçlerine sahip olmak isteyen işletmeler için akıllı dijital dönüşüm bir zorunluluktur. Yeni nesil kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü SAP S/4HANA, tedarik, tedarik zinciri ve üretimden satış, finans ve hizmet desteğine kadar tüm iş süreçlerinizin uçtan uca entegrasyonunu sağlar. Tek bir veri tabanındaki entegre iş süreçleri sayesinde gerçek zamanlı, etkin ve uygun maliyetli kararlar almak mümkündür.

SAP S/4HANA dönüşümü, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. SAP S/4HANA dönüşümünü sağlarken, hem mevcut SAP ERP kullanıcıları hem de sıfırdan akıllı bir sistem kuracak işletmeler için uygulanabilmektedir. BTC uzman danışmanlarının rehberliğinde planlama ve yol haritası ile hızlı ve hatasız bir dijital dönüşüm gerçekleştirin.


SAP S/4HANA Brownfield Dönüşümü Nedir?

SAP S/4HANA’ya Geçişteki Yol Arkadaşınız Brownfield

SAP, sistemlerini kullanan işletmelerin SAP S/4HANA’ya geçiş sağlamaları için çeşitli dönüşüm yolları geliştirmiştir. Bunlardan en az maliyetli ve en hızlı geçiş sağlayanı olan Brownfield, bu özellikleri ile işletmelerin tercihi konumundadır.


En basit tanımıyla, Brownfield, işletme genelindeki tüm verilerinin, mevcut bir SAP ERP sisteminden SAP S/4HANA’ya taşınmasını sağlayan gelişmiş bir çözümdür. Mevcut ERP sistemi, Brownfield metodu izlerek, adım adım dönüştürme yöntemiyle Business Suite’in yeni sürümüne yükseltilir.

Bir başka deyişle, Brownfield, SAP uygulamalarını sistemlerine entegre etmiş ancak SAP S/4HANA sürümünü henüz kullanmaya başlamamış işlermelerin yardımına koşan bir dönüşüm uygulamasıdır. Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemini bulut destekli SAP S/4HANA’ya yükseltmek isteyen işletmelerin bir numaralı tercihidir.

Brownfield, özellikle kurumun ihtiyaçlarına ve çalışma biçimine tam uyum sağlayan bir IT ortamına sahip organizasyonlar için idealdır. Mevcut IT ortamında, Brownfield ile SAP S/4HANA’ya geçiş yapmak, maliyet ve zaman açısından oldukça iyi bir fikirdir. Öyle ki BTC danışmanlığında sunulan bu çözüm, var olan yapı ve süreçleri güvenle korur ve mevcut SAP ERP sisteminin sabit bir süre ve bütçe kapsamında SAP S/4HANA’ya taşınmasını sağlar. Bu da sürpriz masrafların ve zaman kayıplarının elimine edilmesi anlamına gelir.

Zahmetsiz Bir SAP S/4HANA Dönüşümü için: Brownfield

Son veriler ışığında, birçok ülkede SAP S/4HANA yatırımlarının, diğer SAP ürünleri toplam yatırımını aşmıştığı bilinmektedir. Peki, SAP S/4HANA’yı ve bir geçiş yöntemi olarak Brownfield’ı bu kadar değerli ve başarılı kılan nedir?

SAP S/4HANA, kolay entegrasyona izin veren işlevleri ve güvenli bulut hizmetleri ile işletmelere “en güçlü” tedarik zincirine sahip olmaktan; en iyi müşteri deneyimini sunmaya değin birçok avantaj sağlayan bir akıllı ERP çözümüdür. 
SAP S/4HANA’ya geçen işletmeler iş süreçlerini daha verimli yöneterek daha doğru ve hızlı kararlar alırken; senaryolat yoluyla karşılaştıkları zorluklara, kesintilere ve darboğaza çok önceden hazırlıklı olurlar. Tüm bunlara ve daha fazlasına sahip olan işletmeler, SAP S/4HANA’ya geçişlerini hızlandırmak adına çeşitli projeler geliştirir.

Düşünülenin aksine çok daha kolay ve düşük maliyetli şekilde gerçekleşen dönüşüm aşaması, Brownfield ile işletmelere sorunsuz projeler sunar. 

Özellikle sistemleri konusunda daha önceki dönemlerde yaptıkları yatırımları, kendilerine has değişiklikleri ve özelleştirmeleri korumak isteyen şirketler açısından Brownfield, bu dönüşüm aşamasında açık ara en uygun seçim olarak kabul edilmektedir. 

BTC Danışmanlığında Brownfield ile Değişim Rüzgârını Hissedin

İş süreçlerini yeniden tasarlama ihtiyacı hissetmeyen işletmeler için ideal bir çözüm olan Brownfield, işletmelerin operasyonel süreçlerini kesintiye uğratmadan ve daha da önemlisi geçmişe dayalı verilerini koruyarak S/4HANA’ya geçişlerine olanak tanır.

Brownfield, S/4HANA teknolojisinin sağlayacağı veri modeli ve süreç yönetimi avantajlarından yararlanmak isteyen işletmelerin gerçekleştireceği  SAP sistemlerinin teknik yükseltme çalışması olarak da görülebilir. Zira çözüm, yepyeni özelliklerin sisteme hızla entegre edilmesini ve süreçlerde kolaylaşmayı mümkün kılar.

Diğer SAP geçiş uygulamalarıyla kıyaslandığında da düşük maliyet ve yüksek hız gibi avantajlara sahip olan Brownfield, veri modelinde temel ve önemli değişiklilkler gerçekleştirerek çevik bir süreç yönetimini destekler. Bununla beraber, risksiz ve kolay uygulanabilir formuyla işletmeleri hem mali olarak hem de süreç bazında yormaz.

Rutinleri korurken SAP S/4HANA’nın yeni imkânlarından ve teknolojilerinden yararlanmaya olanak tanıyan Brownfield’a, BTC danışmanlığında ve tecrübesiyle erişmenin pozitif etkisini hissedin.

Brownfield’ın Avantajlarına Kısa Bir Bakış:

Brownfield, maliyet tasarrufundan zaman tasarrufuna kadar geniş yelpazede fırsat sunar.

  • S/4HANA’nın sunduğu teknoloji, veri modelleri ve süreç sadeleştirme avantajlarından zaman kaybetmeden yararlanabilme
  • Düşük maliyet
  • Hızla tamamlanan proje süresi
  • İş birimlerine duyulan ihtiyacın az olması
  • Kolay adaptasyon, değişim yönetimi ve stabilizasyon
 
Greenfield Dönüşümü Nedir?

Greenfield yaklaşımı, ERP sisteminizle tamamen yeni bir başlangıç yapmanızı sağlar.Brownfield yaklaşımı, mevcut sistemleri ve süreçleri SAP S/4HANA'ya aktarırken, Greenfield yaklaşımı yeni sistem ve süreçlerin uygulaması anlamına gelir. Uçtan uca mühendislik, size süreçlerinizi yeniden tanımlama ve basitleştirme şansı sunar. SAP standardı ve SAP'nin en iyi uygulamaları (best practices) başlangıç noktaları olarak ele alınır. Müşteriye özel geliştirmelerin çoğu, SAP S/4HANA'nın kullanıma sunulmasıyla birlikte geçersiz hale gelir. Nedeni ise, birçok işlevin halihazırda SAP standartları tarafından hazırlanmasıdır. Bu anlamda, eş sistemleri de yeniden değerlendirmek ve gerekirse değiştirmek mantıklıdır.

Klasik on-premise yaklaşımına ek olarak, sıfırdan bir uygulama, bulutta SAP S/4HANA uygulama seçeneğini de sunar. Şirketler her şeyden önce düşük maliyetlerden ve SAP sistemlerinin esnekliğinden yararlanır.

İletişim için

Contact
BTC Satış Ekibi